Afrodizyak
Bitkisel Ürünler
ELEKTRONİK ÜRÜNLER
Bayan İç Giyim
BAY & BAYAN PARFÜM
KÜÇÜK EV ALETLERİ
OYUNCAK
EV TEKSTİLİ
ÇANTALAR
Medikal Ürünler
KATEGORİLER
A-FERİN (Aferin) Kapsül

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Kodein fosfat, Klorfeniramin maleat

 

Parasetamol…………………………….……......300 mg

Kodein fosfat…………………………..............10 mg

Klorfeniramin maleat……………………......2 mg

 

İlaç Marka İsmi:  A-FERİN (Aferin) Kapsül

 

A-ferin Kapsül Nedir?

 

A-ferin Kapsül ateş düşürücü, ağrı kesici, öksürük kesici etkileri olan bir ilaçtır ve daha başka etkileri de mevcuttur.

 

 

 

A-ferin Kapsül aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda görülen kırıklık, halsizlik, ateş yükselmesi, burun nezlesi, üst solunum yollarında doluluk, tıkanıklık;

Boğaz ve bronşların tahriş olması sonucu gelişen öksürük.

A-ferin Kapsül burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

 

Bu ilaç ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

 

A-ferin Kapsül Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

 

Eğer böbrek ve/veya karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa A-ferin Kapsül’ü kullanırken dikkatli olunuz.

 

A-ferin Kapsül ile tedaviniz süresince alkol tüketmekten kaçınınız.

 

Eğer her gün 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa öncelikle hekiminize danışmadan A-ferin Kapsül kullanmayınız. Bu ilacı kullanmak sizin için uygun olmayabilir ya da daha düşük doz veya özel bir kontrole gereksinim duyabilirsiniz.

 

A-ferin Kapsül kullanımınız süresince parasetamol (parasetamol A-ferin Kapsül’ün etken maddelerinden biridir.) içeren diğer ilaçlardan da kullanıp kullanmadığınıza dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla parasetamol tüketmekten yani parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

 

A-ferin Kapsül’ü Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

 

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz A-ferin Kapsül’ü kullanmayınız:

 

Parasetamol, Kodein fosfat ve/veya Klorfeniramin maleat’a (parasetamol, kodein fosfat ve klorfeniramin maleat A-ferin Kapsül’ün etken maddeleridir.) alerji;

İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;

Karaciğer yetmezliği.

A-ferin Kapsül’ü kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

 

 

Gebelik ya da Emzirme Döneminde A-ferin Kapsül’ü Kullanabilir Miyim?

 

Gebelik kategorisi: C. Yapılan hayvan çalışmalarında ilacın, anne rahmindeki yavru üzerinde anormal şekil, anomali oluşumu, zehirleyici yönde etkileri olduğu görülmüştür; ancak hamile kadınlarda kullanımı hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle gebelik döneminiz süresince hekiminiz tarafından önerilmedikçe bu ilacı kullanmayınız.

 

A-ferin Kapsül’ü emzirme döneminiz süresince, hekiminiz tarafından önerilmedikçe kullanmayınız.

 

Araç ve Makine Kullanırken A-ferin Kapsül’ü Kullanabilir Miyim?

 

Eğer motorlu taşıt yada makine kullanan veya yüksek yerlerde iş gören, fazla zihinsel faaliyet gösteren biriyseniz ilacı kullanımınız sırasında bu işleri yaparken dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan ya da belirtilen işleri yapmaktan kaçınınız.

 

A-ferin Kapsül’ü Nasıl Almalıyım?

 

İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde ya da prospektüsünde yazan yönergeler doğrultusunda alınız. Eğer bu yönergeleri anlamazsanız eczacı, hemşire ya da hekiminize size açıklamalarını rica ediniz. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz.

 

İlacınızı yemeklerden sonra bol miktarda suyla, bütün halde yutunuz.

 

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

 

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

 

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

 

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Bulantı, kusma, kalp atımlarında azalma, ağız kuruluğu doz aşımı belirtilerindendir.

 

A-ferin Kapsül’ü Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

 

A-ferin Kapsül ile tedaviniz süresince alkol tüketmekten kaçınınız.

 

A-ferin Kapsül kullanımınız süresince parasetamol (parasetamol A-ferin Kapsül’ün etken maddelerinden biridir.) içeren diğer ilaçlardan da kullanıp kullanmadığınıza dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla parasetamol tüketmekten yani parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

 

A-ferin Kapsül’ün Yan Etkileri

 

Allerjik reaksiyon belirtileri olan bu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz ilacı kullanmayı bırakınız ve acil yardım desteği alınız: ürtiker(kurdeşen), nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

 

Daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz:

 

deri döküntüleri;

bulantı, kusma;

dengesizlik, baş dönmesi;

uyuşukluk;

kalp atımlarında azalma;

ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir; burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

 

A-ferin Kapsül ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

 

Aşağıda sıralanan ilaçlarla A-ferin Kapsül’ün bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle A-ferin Kapsül’ü hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız A-ferin Kapsül’ü kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;

 

antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb. ];

epilepsi ilaçları [ okskarbazepin (Trileptal); etosüksimid (Petimid); primidon (Granmid, Mysoline); fenitoin (Epanutin, Epdantoin), fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum), karbamazepin (Karazepin, Tegretol); gabapentin (Neurontin, Gabtin); sodyum valproat (Depakin, Convulex); diazepam (Diapam, Diazem); vb. ];

barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin), fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum) ];

MAO inhibitörleri [Moklobemid (Aurorix, Lobem);

Doğum kontrol hapları;

metoklopramid (Metoklamide, Metpamid, Primperan);

trankilizanlar [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Apo-Alpraz, Xanax);klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas); vb.];

sedatifler [passiflora ekstresi (Passiflora, Sedaflora)];

hipnotikler [zopiklon (Imovane); doksilamin süksinat (Unisom) ];

narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb. ];

genel anestezikler [sodyum tiopental (Pental sodyum); etomidat (Etomidate-Lipuro, Hypnomidate); ketamin (Ketalar); propofol (Diprivan, Pofol, Propofol %1 Fresenius, Recofol); enfluran (Enfluran); halotan (Fluothane, Halotan); izofluran (Aerrane, Isofludem); sevofluran (Sevorane, Suprane); vb. ];

iskelet kası gevşeticiler [baklofen (Lioresal); tizanidin (Sirdalud); vb. ].

A-ferin Kapsül ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

A-ferin Kapsül kullanımınız süresince parasetamol (parasetamol A-ferin Kapsül’ün etken maddelerinden biridir.) içeren diğer ilaçlardan da kullanıp kullanmadığınıza dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla parasetamol tüketmekten yani parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

 

A-ferin Kapsül’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

 

A-ferin Kapsül’ü 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında, nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

 

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

 

A-FERİN (Aferin) Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

 

UNUTMAYIN! A-FERİN (Aferin) Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; A-FERİN (Aferin) Kapsül'ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve A-FERİN (Aferin) Kapsül'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

 

 

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Anasayfa   |   Hakkımızda   |   Sipariş Teslimat   |   Müşteri Hizmetleri   |   Markalar   |   Haberler   |   İletişim
Bizi Takip Edin
Sizi Kampanya ve fırsatlardan haberdar edelim...

Copyright © 2014 Birkeretikla.com
Tüm Hakkı Saklıdır...

 

web tasarım DAIO